Menu
اخبار یک چشم
10

پاورچین پاورچین در دنیای عروسک‌ها

پاورچین پاورچین در دنیای عروسک‌ها

عروسک‌های بومی، بخشی از فرهنگ غیر ملموس هر ملتی هستند که فارغ از بازیچه یا نمایشی بودن‌شان، بعضا از دل اقوام مختلف ملت‌ها با داستان‌های منحصر به فرد به دنیا آمده و داستان زندگی‌شان از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

داستانی که «گلین‌خانم» آذربایجانی را متاثر از رسم و رسوم زادگاهش با زبان بسته می‌آفریند یا عروسک‌های طلب باران را در سرزمینی که دو سوم دامن آن را کویرها گرفته‌اند و یا…

اما گذشته از جنبه‌های بازیچه‌ای و نمایشی بودن عروسک‌ها، این میراث غیر ملموس برای هر ملت هوشیاری حایز اهمیت است؛ آن‌چنان که بسیاری از آن‌ها می‌توانند در صورت حمایت مالی و فرهنگی، به‌عنوان یکی از تولیدات منحصر به فرد ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی قد علم کنند و تحفه‌ای باشند برای پیش‌کش به آنان که ایران را تفرجگاه خود کرده‌اند. عروسک‌ها با همان ساختار سنتی و دیرین خود می‌توانند به‌عنوان نماد اقوام ایرانی در فرودگاه‌های بین‌المللی که مهمترین درگاه ورودی و خروجی ما به جهان محسوب می‌شود، جلوه‌گری کنند و فرهنگ نهفته در درون خود را با زبانی کودکانه نجوا کنند.

به گزارش ایسنا، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شاید برمبنای همین حساسیت‌ها در نخستین جشنواره اسباب‌بازی خود، اتاق ویژه‌ای را به عروسک‌های اقوام مختلف ایرانی اختصاص داد؛ اتاقی با عروسک‌هایی از جنس مردم ایران‌زمین.

سارا گلین

سارا گلین

آذربایجانی‌ها قهرمانان زیادی دارند؛ بابک ، ستارخان، کوراوغلی و… که هر کدام سمبل شجاعت و دلیری هستند. سارا در آذربایجان سمبل ظلم‌ستیزی ست. سارا در منطقه‌ای از ارسباران به دنیا آمد؛ در خانواده‌ای ایلاتی و عشایری و دنیا آمدنش مساوی بود با از دست دادن مادرش. پس سارا شد تمام دنیای پدر… و بعد از مدتی که زیبایی ظاهر و باطنش صدچندان شد، به دل‌خوشی طایفه و تبار خود تبدیل شد …

تعداد امتيازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2196)
کد خبر: 2
  • پاورچین پاورچین در دنیای عروسک‌ها

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هيچ نظري ارسال نشده است. شما مي توانيد اولين نظردهنده باشد.

ارسال نظر جديد

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: