Menu
اخبار یک چشم
10

محبوب‌ترین عروسک‌ها؛ از سنجد تا جناب‌خان

محبوب‌ترین عروسک‌ها؛ از سنجد تا جناب‌خان
از قورباغه سبز تا کلاه قرمزی و جناب‌خان ستاره‌های مطرحی هستند در طول این سی و اندی سال توانسته‌اند مخاطبان را از هر رده سنی پای تلویزیون بنشانند.

راستی راز این میزان علاقه و رمز این ارتباط عمیق میان مخاطبان و عروسک‌ها چیست؟! آنهایی که کمبود امکانات و نبود شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف و رنگارنگ را دلیل اصلی علاقه‌مندی مردم به برخی برنامه‌ها و بخصوص برنامه‌های عروسکی قلمداد می‌کنند

وقتی با حجم استقبال و علاقه‌مندی بالای مخاطبان نسبت به کلاه قرمزی و جناب‌خان در اوج عصر ارتباطات و شبکه‌های پرزرق و برق و مختلف روبه‌رو می‌شوند چه پاسخی خواهند داشت؟!

در زمانی که برنامه‌ای مانند قورباغه سبز پخش می‌شد تلویزیون برنامه‌های دیگری هم داشت اما این کاراکتر عروسکی چون طراحی و اجرای خوبی داشت توانست ماندگار شود.

 

 

 

عروسک‌های دوست‌داشتنی

اما اگر بخواهیم تمام جذابیت‌های آثار عروسکی تلویزیون را به مخاطب نسبت دهیم راه اشتباهی را رفته‌ایم هرچند در نهایت همه چیز باز هم از دنیای کودکانه‌مان ریشه می‌گیرد.

اگر مروری بر کارهای نمایشی از همان ابتدا داشته باشیم متوجه خواهیم شد که جمعی از مستعدترین و موفق‌ترین سازندگان و نقش‌آفرینان آثار نمایشی کسانی هستند که کارشان را با آثار نمایشی عروسکی آغاز کرده‌اند. این خود نشانگر چند نکته مهم است

اول این‌که کار کردن در حیطه عروسکی می‌تواند باعث افزایش سطح توانایی و خلاقیت شود و نکته بعدی این‌که افراد با استعداد و خلاق جذب کار عروسکی می‌شوند. با این وجود به جرات می‌توان گفت که بخش مهمی از هنر نمایشی این سرزمین در دستان کسانی است که در نقش‌ها و مسئولیت‌های مختلف به ساخت و تولید نمایشی عروسکی مشغول بوده‌اند.

بچه‌ها سلامت باشید

برنامه‌ای کوتاه به شکل آیتم‌هایی در فضایی استرلیزه و با حضور چند شخصیت عروسکی بود. یک موش زرنگ و کوچک، یک کرکس بزرگ که همیشه بین آشغال‌ها دنبال چیزهایی است که برای سلامت مضر هستند.

ساختار این برنامه عروسکی به گونه‌ای بود که انگار در فضای و گونه دلهره ساخته شده بود. در واقع سازندگان برنامه با انتخاب عروسک‌هایی چون موش و کرکس و ایجاد فضاهایی تاریک سعی داشتند روی مخاطبان کودک و نوجوان اثری را به جا بگذارند که باعث دوری از فضاهای آلوده شود.

به واسطه نوع ساختار اثر بسیاری از کودکانی که در دهه 60 از مخاطبان جدی برنامه‌های تلویزیون بودند با شنیدن صدای فریاد موش که می‌گفت: «بچه‌ها سلامت باشید» و آن کرکس بزرگ و نخراشیده میان زباله‌ها و میکروب‌ها احساس ترس می‌کردند. با این وجود برنامه «بچه‌ها سلامت باشید» با هدف آموزش نکات ایمنی و رعایت بهداشت و سلامتی ساخته شده بود و تلاش داشت با ایجاد چنین فضایی آموزش‌های لازم را برای پیشگیری و مقابله با بیماری‌های خطرناک انجام دهد. به نظر همان فریاد موش با صدای زنگ‌دار حکم بوق هشدار را برای مخاطبان این برنامه داشت. با تمام این تفاسیر برنامه «بچه‌ها سلامت باشید» با وجود عروسک‌های اصلی و کاراکترهای متفاوت مهمانی که در هر قسمت داشت توانست به یکی از برنامه‌های عروسکی محبوب تلویزیون تبدیل شود. 

 

 

تعداد امتيازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2295)
کد خبر: 3
  • محبوب‌ترین عروسک‌ها؛ از سنجد تا جناب‌خان

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هيچ نظري ارسال نشده است. شما مي توانيد اولين نظردهنده باشد.

ارسال نظر جديد

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: